Menü Bezárás

30 rég elfelejtett indián gyógymód a gyógynövények segítségével

Ha gyógynövényes gyógyításról van szó, akkor mindenki első körben olyan gyógynövényekre gondol, mint a menta, kasvirág (echinacea) vagy az aloe vera. Viszont ezek mind semmik ahhoz képest, hogy az amerikai őslakos indiánok milyen gyógyfüveket és gyógynövényeket használtak és használnak még a mai napig is a betegek gyógyítására.

A következőkben ezekből szemezgetünk, mivel az Észak-Amerikai bennszülött törzsek végtelen mennyiségű és sokféle növény, fa, virág és gyümölcs gyógyító hatását alkalmazzák betegségek esetén.

Azért is fontos, hogy beszéljünk ezekről az alternatív és természetes gyógymódokról, mert a 21. század modern embere hajlamos elfeledkezni arról, hogy a természetben minden bajra megtalálható a megfelelő orvosság, csupán tudnunk kell, hogy mihez nyúljunk, és azt hogyan használjuk fel. Gondoljunk csak a méhviaszra, vagy a méhek által összegyűjtött virágporra – 50 évvel ezelőtt még nem tulajdonítottak különösebb fontosságot nekik, ám az emberek újra ráeszméltek, hogy mekkora kincs lakozik ezekben az anyagokban.

Na de térjünk vissza az indiánokhoz. Ők előszeretettel használják fel a következőkben majd bemutatott füveket teák, kenőcsök készítésére, sőt olykor még a táplálékba is beleteszik. De az sem ritka eset, hogy sebek fertőtlenítésére, illetve gyógyítására használnak fel egy gyógyfüvet. No de lássuk is, melyek ezek a rég elfeledett gyógynövények, amelyek erejében az indiánok a mai napig hisznek:

1. Lucerna – megkönnyíti az emésztést és tisztítja a vért. Manapság vizeleti- és veseproblémák esetén, illetve a csontok erősítésére használják.

2. Aloe vera – A húsos levelekben található zselés anyag kiválóan enyhíti a napégette fájdalmas bőrt, csípéseket és sebeket.

3. Nyárfa – Belső kérge kiválóan felhasználtató teák készítésére, mely enyhíti a lázat, köhögést és meghűléses panaszokat. Szalicilt tartalmaz, így remek fájdalomcsillapító is egyben.

4. Virágpor – Ételekhez adagolva támogatja az immunrendszert, felpörgeti az emésztést és az anyagcserét. Vigyázat allergiás reakciót is kiválthat!

5. Méhviasz – Kizárólag külsőleg alkalmazva enyhíti a megégett bőrt és a rovarcsípések helyét.

6. Szeder – A gyökere, levele, illetve kérge remek teaalapnak bizonyul, mellyel kezelhető a hasmenés és a gyulladásos panaszok. Gargarizálva megnyugtatja az irritált torkot és védi a szájüreg egészségét.

7. Hajdina – A magokat legtöbbször levesekhez használják fel, a vérnyomást hivatott csökkenteni és megelőzi a vérrögök kialakulását.

8. Fekete málna – A gyökereiből összezúzva remek tea készíthető, mely segít a meghűlés enyhítésében.

9. Cayenne – A gyümölcsét fájdalomcsillapítóként használják fel, ugyanakkor kiváló hatással van az emésztőrendszerre is. Sebeknél alkalmazva antiszeptikus hatása révén elnyomja a fájdalmat.

10. Kamilla – Rendkívül hatékonyan nyugtatja a bélrendszert a belőle készített tea, illetve hányinger esetén is jó.

11. Vadcseresznye – Az indiánok igazi csodanövényként tartják számon, mivel szinte mindenre jó. A fa gyümölcsét összezúzzák, a magokat kiszedik, és a gyümölcshúst megszárítják. A belőle készített főzet remekül kezeli a köhögést, meghűlést, gyulladásokat, hányingert és hasmenést is.

12. Echinacea – A kasvirágként is ismert növény a bennszülöttek szerint remek immunerősítő, és könnyen lehozza a lázat is.

13. Eukaliptusz – A levelekből kinyert olaj felvegyítve kiválóan kezeli a meghűlés összes tünetét, ezért is használják el szinte az összes toroknyugtató gyógykészítmény esetén.

14. Édeskömény – A medvecukorra hajazó ízzel rendelkező növényt egyszerűen elrágcsálták, ha torokfájással és köhögéssel küzdöttek. A benne található hatóanyagok a fejfájást is jól csillapítják.

15. Őszi margitvirág – Napjainkban legfőképp láz és fejfájás csillapítására használják, de akár az erőteljesebb migrént is orvosolni tudja. Ezenkívül asztma és ízületi fájdalmak esetén is alkalmazható.

16. Amerikai lázgyökér – Általános fájdalmakra, viszketésre, ízületi problémák megoldására javallják. Fogyasztható teaként, de akár el is rágcsálhatjuk a leveleit.

17. Gyömbér – A bennszülöttek egyik csodafegyvere, melyet összezúznak és különféle ételekhez adják, de nem csak a markáns íze miatt, hanem a jótékony hatásai miatt is. A gyömbér jó hatással van az emésztésre, gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, felpezsdíti a vérkeringést és tompítja a megfázás tüneteit.

18. Ginszeng – Napjainkban újra reneszánszát éli ez a nagy történelmi múlttal rendelkező növény. Az őslakosok kedvjavítóként alkalmazzák, mivel energiával tölti fel a szervezetet és elűzi a fáradtságot. Ezen kívül támogatja a máj egészségét és a tüdő működését is.

19. Aranyvessző – Napjainkban sokan produkálnak allergiás reakciókat az aranyvessző közelében, pedig régen az őslakosok számtalan célra felhasználták, többek között súlyos tüdőgyulladás, amikor a köhögéscsillapító növények gyógyereje már nem használt.

20. Baltavirág – A baltavirág virága, levelei, szára egyaránt felhasználható, leginkább méhcsípésre és bőrproblémák kezelésére alkalmazzák. Teaként ez is segíthet a megfázott szervezeten.

21. Komló – Nem csak sörkészítéshez használják, hanem főzetként elkészítve segít a gyomorproblémákon. Más gyógynövényekkel keverve izomlazítóként is megállja a helyét.

22. Ökörfarkkóró – Teákhoz adagolva vagy akár saláták összetevőjeként is felhasználhatjuk. Leginkább a tüdőre és a légutakra gyakorol jótékony hatást. Fellelni pedig könnyű, a legtöbb udvaron megtalálható.

23. Golgotavirág – A gyökeréből és leveleiből készített tea segít ellazulni, oldja a szorongást. Borogatásként hűsíti az égett bőrt és az egyéb irritációkat.

24. Vörös here – Sok helyen megtalálható és minden egyes része felhasználható. Gyulladások, keringési zavarok és légzési problémák kezelésére javasolt.

25. Csipkebogyó – A kora ősszel pirosló bogyók tömve vannak C-vitaminnal, ami elengedhetetlen a szervezet számára. Teát készítve belőle egy olyan főzetet kapunk, amely jótékony hatással van a gyomorra, a belekre.

26. Rozmaring – A fenyők családjába tartozó rozmaring kellemes aromája mellett természetes méregtelenítő hatással is rendelkezik, mivel felpörgeti az anyagcserét.

27. Zsálya – Használható természetes rovarírtó szerként is, de fájó torokra és mandulagyulladásra az egyik legjobb megoldás lehet.

28. Fodormenta – Szinte minden panaszt képes orvosolni: meghűlés, megfázás, légzési gondok, hasmenés, vérkeringés.

29. Macskagyökér – Teaként enyhíti az izomfájdalmakat és nyugtatja a szervezetet.

30. Fenyő – A tűlevelekben jótékony hatóanyagok rejtőznek, melyekből teát készítve enyhíthetők a mellkasi fájdalmak, a köhögési rohamok és a megfázás egyéb tünetei.