Menü Bezárás

A gyaloglás meglepő következményei

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a rendszeres testmozgás. Ha valakinek nincs ideje napi szinten mozogni, edzeni, tornázni, akkor mindenképpen részesítse előnyben a gyaloglást, merthogy a legfrissebb kutatások szerint rengeteg előnye, egészségre gyakorolt pozitív hatása van a rendszeres gyaloglásnak. Mutatjuk is, hogy melyek ezek!

A gyaloglás minden évszakban nagyon hasznos, de az őszi és téli hónapokban különösen, hiszen mintegy felére csökkenti a megfázás és az influenza kialakulásának az esélyét. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy azok, akik hetente legalább 5 napon gyalogoltak legalább félórát, mintegy 50 százalékkal kisebb eséllyel betegedtek meg, mint azok, akik kevesebbet vagy semennyit sem gyalogoltak.

Azok az emberek, akik nem akarnak és nem szeretnek mozogni, gyakran más dolgokat hibáztatnak a súlyuk miatt, és sokan fogják például a genetikára, ha elhízottak és nem tudnak lefogyni. Mától azonban ez nem lehet kifogás, ugyanis a kutatások azt állapították meg, hogy valakinek a genetika miatt nagyobb a súlya, de ez ellen is nagyon hatásos lehet a gyaloglás. Azaz ha valaki rendszeresen, napi szinten egy órát sétál, akkor a gének okozta negatív hatásokat is ki tudja küszöbölni, vagyis többé nem lehet a génekre fogni az elhízás tényét, hiszen a testmozgással még a gének „munkáját” is felül lehet írni.

Akármilyen betegségben is szenvedünk, a mozgás nem árthat, csakis használhat. A legkönnyebb azt mondanunk, hogy itt fáj, ott fáj és erre fogni az inaktív életmódunkat. A kutatások azt mutatják, hogy a rendszeres mozgás, legfőképpen a gyaloglás, még az ízületi fájdalmak csökkentésében is aktívan részt vesz. A gyaloglás az egyik legjobb mozgásforma, hiszen kímélően hat az ízületekre.

Egy másik meglepő tanulmány is született. A kutatók összefüggést találtak a rendszeres gyaloglás és a mellrák kockázatainak csökkenése között. A rendszeres mozgás ugyanis pozitívan hat a hormonok működésére, és ez csökkentheti a mellrák kockázatait. Nem beszélve a gyaloglás stresszcsökkentő hatásairól, ami szintén minimalizálhatja ennek a rettegett betegségnek az esélyeit.

A rendszeres fizikai aktivitás, így a gyaloglás is energiát ad nekünk, csökkenti a stresszt, erősebbé tesz minket, meghosszabbítja a függetlenségünket idősebb korunkban.

A rendszeres mozgás sokféle betegségtől óvhat meg bennünket: rákos megbetegedés, 2-es típusú cukorbetegség, elhízás, szívbetegségek, magas vérnyomás.

A rendszeres gyaloglás sok-sok előnnyel bír. Fokozza az erőnlétet, ez pedig csökkenti a kisebb-nagyobb balesetek és az elesések esélyét.

A rendszeres séta és a gyaloglás csökkenti a depresszió és a szorongás kockázatait. Ha betegek is leszünk, de sétálunk, sokkal hamarabb felépülünk az adott betegségből, mintha egész nap csak feküdnénk és pihennénk.

A séta a mentális egészségnek is jót tesz, illetve nagyon hatékony a testsúly szabályozásában. Forrás