Menü Bezárás

A magányos nő egy régi kabátja zsebében elrejtve találja meg az első szerelmének lepecsételt levelét

Mikor Ruth megtalálta középiskolai szerelme évtizedekkel ezelőtt írt megható levelét, könnyekben tört ki. A múlton nem tudott változtatni, de amit ezután tett, az hihetetlen.

“Az otthon ott van, ahol a szíved van, Ruthie” – szokta mondani az édesanyja.

A baj csak az, hogy az 56 éves Ruth nem igazán tudta, hol van a szíve. Már évek óta így volt ez.

Körülnézett a félig üres házban. Úgy érezte, mintha a hely az évek során köréje nőtt volna.

Ez a ház volt Ruth élete az elmúlt 31 évben. Itt kezdődött közös élete Charles-szal, a férjével. Itt nevelték fel két drága fiukat, Harryt és Mitchellt. A falak tanúskodtak Mitchell korai hajlamáról a művészet iránt, és Harry toronymagasságáról, amit tőle örökölt.

Az egykor bogyós gyümölcsökben gazdag hátsó kertet az elmúlt években elhanyagolták. Ruth még emlékezett az utolsó reggelire, amit családja együtt fogyasztott el. Még mindig visszhangzott a szívében a nevetés, ami a rozsdás, öreg teraszról hallatszott. De valahogy a visszhangok eltávolodtak.

Miután hét évvel ezelőtt rákban elvesztette Charlest, fokozatosan könnyebbé vált számára, hogy elszakadjon a háztól. A fiúk megállapodtak, és ő már nagymama volt.

Ruth a szíve mélyén tudta, hogy változtatnia kell.

Talán ez volt az egyik legnagyobb oka annak, hogy beleegyezett Harry javaslatába, hogy költözzön be az idősek otthonába. A Maplewood Senior Living luxusnak tűnt, tágas szobákkal, minden apró igényt kielégítő szolgáltatásokkal és egy nagy, csak a kertészkedésre szolgáló szabad területtel.

De még ebben a képzeletbeli tökéletes jövőben is tudta Ruth, hogy valami hiányzik. Nem tudta megmagyarázni ezt, ezért nem is osztotta meg senkivel.

“Holnap!” – gondolta. “A holnap egy fényes új kezdet.”

És bár a csomagolás és a szállítás nagy része már megtörtént, Ruth egy dolgot a végére tartogatott. Nézte a konyhapulton álló nagy dobozt, amely arra várt, hogy kinyissa. Itt volt az idő.

Ruth besétált a konyhába.

Már a kicsomagolás előtt is emlékezett mindenre, ami benne volt, és pontosan emlékezett arra, hogyan voltak elrendezve. És mégis, áhítattal és nosztalgiával kapkodta a fejét mindegyik tárgy felett.

Ott volt egy doboznyi érem, amelyeket az iskolás éveiben futóversenyekért és viták megnyeréséért szerzett. Előrehajolt, és elolvasta a feliratokat azokon az érmeken, mind a 67-en. Mindegyik makulátlan volt. Mindegyik más-más emléket idézett fel az elfeledett évekből.

Aztán ott volt a kazetták gyűjteménye, a legértékesebb tulajdona, amit szorongó kamaszként szerzett. A zene segített neki átvészelni néhány nehéz időszakot, amikor terrorizálták, küzdött a hovatartozásért, és szakított a barátaival. Ott lapult az első középiskolai románcának hangsávja is. William, vagy Billy, ahogy ő hívta.

Ruth és William a Yellow Springs Középiskola futópályáján találkoztak. Ruth 11.-es volt, mikor mindenki erről az “új, barna szemű fiúról a puccos tornacipőben” beszélt, aki egy kaliforniai iskolából jött át.

Ruth nem törődött az új diákkal, amíg egy nap meg nem látta őt futni a pályán. Ahogy nézte, milyen könnyedén sprintel, tökéletesen ápolt haja fel-alá lobog, neon narancssárga és zöld tornacipője pedig egymást kergeti, azonnal megfélemlítette.

Ruth az elmúlt két évben veretlenül volt az iskola futóbajnoka, és ez volt az első alkalom, hogy attól félt elveszíti az esélyét az ösztöndíjra.

De a következő néhány hétben William minden gátlást megtörte. Az új sztár sprinter félénk, lovagiasan introvertált volt, sok közös vonásuk volt. Nem érezte magát fenyegetve tőle. Ehelyett ünnepelte őt, és megkérdezte, hogy edzhet-e vele. Szurkolt a győzelmeinek, és nevetett azon, hogy milyen fergetegesen gyengén próbálkozik az énekléssel vagy a dobolással.

Ruth volt az első ember, akihez elment, mikor be kellett pótolnia a lemaradását. Az iskolában mindenki mással ellentétben Ő úgy kezelte őt, mint egy barátot, nem mint egy csodagyereket.

Ruth és William egymás bizalmasai lettek. Nem tudták, mikor, de valahol a futópálya és az osztályterem között egymásba szerettek.

Ahogy ezek az emlékek kezdtek eluralkodni rajta, Ruth nem tudta megállni, hogy ne hunyja be a szemét. Érezte a levegőt az iskola talaján, a futópályát a cipője alatt. És érezte, ahogy William közvetlenül mellette fut. Abban a pillanatban, amikor Ruth megelőzné őt, és megnyerné a versenyt, William lerántaná a hajgumit a hajáról, és kibontaná a hajcsatot. Felemelte a hajgumit, és drámaian kikiabált a nézőknek: “Nézzétek, én nyertem!”.

A következő év során a fiú végül jó néhány versenyt elveszített vele szemben, miközben Ruth jó néhány hajgumit veszített..

Ám ártatlan szerelmi történetük hamarosan véget ért. A középiskola vége felé William ösztöndíjat kapott egy rangos kaliforniai főiskolára, míg Ruth Connecticutba készült.

Tudták, hogy nem kérhetik azt egymástól, hogy mondjanak le álmaik egyeteméről. És bár megpróbálhatták volna életben tartani a kapcsolatukat a nagy távolságon keresztül, sem Ruth, sem William nem merte megkockáztatni, hogy eltávolodjanak és összetörjön a szívük.

Soha nem mondták ki egymásnak, de a szalagavató estéjén, amikor utoljára látták egymást, tudták, hogy ez a búcsú.

Ez évtizedekkel ezelőtt volt, Ruth mégis élénken emlékezett az utolsó könnyes ölelésükre. Azon az estén sikerült elcsempésznie William csokornyakkendőjét anélkül, hogy azt észrevette volna.

Ott volt, biztonságosan becsomagolva és megőrizve a dobozban.

Mindezek alatt ott volt a híres bőrdzsekije. William vette Ruthnak a születésnapjára annak idején. És bár a gimnáziumban minden második nap viselte, Ruth utoljára a szalagavató estéjén vette fel, mikor William hazakísérte.

Arra az estére emlékezve Ruth felvette a kabátot. Tudta, hogy nem fog rá illeni. De azt is tudta, hogy másnap valószínűleg el fogja ajándékozni a másik halom régi ruhával együtt.

“Még egyszer utoljára” – gondolta, és felpróbálta a kabátot.

Nagy nehezen bele tudott bújni a gyönyörű vintage darabba. A tükör előtt pózolva minden szögből szemügyre vette a rajta ülő kabátot. Eszébe jutott, hogy William gyakran átkarolta, és a kezét a kabát jobb zsebébe tette, amikor sétáltak.

Ösztönösen becsúsztatta a kezét a zsebbe. És legnagyobb meglepetésére érzett valamit. Egy boríték volt, rajta a nevével. Felismerte a kézírást. Williamé!

“Drága Ruthie-m,

Tudom, hogy megígértük, hogy mosolyogva válunk el egymástól. Tudom, hogy nem tudjuk, mit hoz a jövő. De ahogy ma este megöleltük egymást, a szívem nem hajlandó elhinni, hogy ez a búcsú. Nem érzem úgy, hogy ez a vég. Talán nem is kell annak lennie.

Szóval kérlek, drágám, írj nekem. És én is írok neked. Még nem engedlek el. Itt a címem: 443, Antelope St, Sacramento, CA – 5843.

Szeretlek. Mindig te leszel a szél a szárnyaim alatt!

Csak a tiéd, Billy”

Egy könnycsepp cseppent az édes névre. Ahogy összehajtogatta a levelet, Ruth különös veszteségérzetet érzett. Bárcsak újra viselte volna a kabátját, ahelyett, hogy becsomagolva és dobozolva tartotta volna! Nem tudta megállni, hogy ne képzelje el, hogy az élete másképp alakult volna, ha ő és William együtt éltek volna.

De az egész értelmetlen volt. A valóságban Ruth találkozott egy kedves fiatalemberrel, aki szerette őt; családot alapított vele. És mindezt nem cserélte volna el arra, amit a jövője William-mel jelenthetett volna.

Miközben lekapcsolta a konyhai lámpákat, és visszavonult a hálószobájába, tovább kereste a választ ezekre a kérdésekre.

Ismét az új nyugdíjas közösségre gondolt, ahová költözni fog. Megpróbálta elképzelni az ottani életét. Megpróbálta elképzelni annak a helynek minden pozitív aspektusát. De most csak William könnyes szemeit látta. Csak arra tudott gondolni, hogyan várta, hogy halljon róla.

“Ki tudja, meddig reménykedett a válaszomban? És mennyire szakadt meg a szíve, azt gondolva, hogy nem akarok többé vele lenni?”

Abban a pillanatban Ruth tudta, hogy meg kell próbálnia elérni őt. El kellett mondania neki az igazat. Billynek tudnia kellett, hogy ugyanúgy szereti és vágyik rá!

Arra gondolt, hogy megpróbálja megtalálni az interneten. Valószínűleg Harry vagy Mitchell segítségét is kérhetné. De aztán jobb ötlete támadt.

Másnap már az első járaton ült Sacramentóba. A fiai dühösek voltak az impulzív döntése miatt, de mivel anyjukat lágy, alkalmazkodó nőnek ismerték, jobban aggódtak érte. Nem sok mindent vitt magával: csak néhány ruhát és a levelet.

Miközben a taxi elvitte a címre, Ruth megpróbálta elképzelni, hogyan alakulhatott William élete.

És amikor a taxi végül kitette az Antelope St. 443 előtt, egy pillanatra megdermedt. William mosolyát századszorra is elképzelve a fejében, összeszedte a bátorságát, hogy odasétáljon a bájos házhoz, és becsengessen.

Egy idős hölgy nyitott ajtót. “Igen?”

Ruth nem számított erre, de kitartott, és így szólt: “Elnézést, de itt lakik egy bizonyos William R. McCulkin?”

Az idős asszony mintha megijedt volna a név hallatán. Közelebb lépett, és hunyorított a szemével, hogy jobban megnézze Ruthot. Néhány másodpercig állt ott, és csak bámult. Aztán hirtelen az arcán lévő ráncok széles, szívből jövő mosollyá alakultak.

“Ruthie?”

Ruth össze volt zavarodva. Újabb pillantást vetett a nőre. És bár volt valami nagyon ismerős a mosolyában, még mindig nem ismerte fel a nőt.

“Ó, az isten szerelmére! Felismersz végre, vagy el kell hoznom pompomlány ruhámat az iskolából?!”

Ruth fejében felgyulladt egy villanykapcsoló. “Doris! Istenem, te vagy az!”

Egy ölelés után a két egykori osztálytársnő leült egy csésze kávéra. A beszélgetés során Doris William ösztöndíj utáni életéről mesélt.

“Igen, szeretett téged. A princetoni évei magányosak voltak. Aztán munkát kapott, és segített nekem is elhelyezkedni ugyanannál a cégnél. Ismered őt, olyan bájos és kedves…”

“Hamarosan beindult a karrierje. Megismerkedett a feleségével, Patriciával, aki ügyvédi asszisztens volt itt, Sacramentóban. Két gyermekük született, és két házuk lett, és nagyon kényelmes életet éltek.”

“Most a gyerekeknek is megvan a maguk karrierje, de sajnos Patricia nyolc évvel ezelőtt elhunyt. Tragikus baleset érte. William teljesen összetört, és visszahúzódott. Otthagyta a munkáját, elajándékozta a dolgait, eladta a házát nekem, és maga mögött hagyta azt az életet, amit ismert.”

Ruth a saját szívében is érezte William fájdalmát. “Hol van most Billy?”

Mielőtt bármilyen információt elárult volna, Doris kíváncsi volt: “Miért akarsz tudni róla egyáltalán?”

Ruth végül megnyílt Dorisnak a levélről, amit felfedezett, és arról, hogy csak egyszer szeretne találkozni vele, és bocsánatot kérni, amiért nem írt vissza.

Doris letörölte a könnyeit, felpattant a székéből, és azt mondta Ruthnak:

“Induljunk! Találkozni fogunk vele!”

Ruthot megdöbbentette Doris sürgető hangja. “Most azonnal?”

Doris a szemébe nézett, és azt felelte: “Nem vártál még eleget?”

A két nő elindult, hogy meglátogassa régi iskolatársukat. Minden olyan gyorsan történt. Hamarosan szemtől szemben állhatott azzal a férfival, akit egykor szeretett. A szíve kihagyott egy ütemet.

Harminc perces autóút után végül megálltak egy gyönyörű, kétszintes ház előtt, amely előtt hatalmas kert terült el.

Ruth egy idősebbnek látszó, ápolt hajú férfit pillantott meg, aki az egyik sarokban a növényeket locsolta. Ő volt az!

“Billy…”

Az idős férfi megállt, és még mielőtt megfordult volna, azt mondta: “Ruthie?”

A boldogságtól könnyeit visszaszorítva Ruth azt mondta: “Megtaláltam a leveledet… tegnap.”

“Ruthie!”

“Annyira sajnálom, Billy. Doris itt mindent elmondott. Én… csak tegnap találtam meg a leveledet. Annyira sajnálom, hogy a kabátom..”

Billy egy nagy öleléssel szakította félbe az ideges, érzelmes szónoklatát.

“Ruthie, hát itt vagy..” – mosolygott William.

“Igen, itt vagyok.” – Ruth elsírta magát.

Az este hátralévő része érzelmekkel telt. A két egykori szerelmes csak ült a verandán, felelevenítették az emlékeket, fogták egymás kezét, és megosztották egymással életük hullámvölgyeit.

Ruth évek óta most volt a legboldogabb. Visszakapta a bizalmasát, aki még mindig képes volt az egyik percben letörölni a könnyeit, a másikban pedig megnevettetni.

Titokban Ruth azt kívánta, bárcsak soha ne érne véget ez az este, vagy bárcsak örökké vele maradhatna. De tudta, hogy valószínűleg már így is túlságosan megbántotta Williamet. Nem tudta, van-e még egyszer esélye nála. Átfutott az agyán a gyerekei gondolata, és nehéz szívvel felállt, hogy távozzon.

“Várj, mutatni akarok neked valamit” – mondta William. A ház pincéjébe vezette. Egy könyvekkel és emléktárgyakkal teli fal mögött egy halom nagy barna doboz állt.

William kihozta a dobozt, és azt mondta: “Nekem is vannak dobozba zárt emlékeim, és mindegyiket veled együtt szeretném kinyitni. Talán két nap alatt. Vagy talán apránként, életünk hátralévő részében. Bárhogy is legyen, kérlek, maradj.”

Ruth megpróbált egy pillanatra megállni, mielőtt igent mondott volna. A férfi karjaiba sétált, és szívét egy furcsa érzés járta körbe. Évek óta először érezte úgy, hogy otthon van.

Mit tanulhatunk ebből a történetből?

  • Ápoljátok az emlékeiteket. Lehet, hogy a múlt nem volt tökéletes, de bármikor dönthetsz úgy, hogy újra felidézed a szép részeket. Ruth csak azért tudott újra találkozni Billyvel, mert úgy döntött, hogy újra kinyitja a régi, elfeledett dobozt.
  • Találd meg a módját, hogy kapcsolatban maradj azokkal, akiket szeretsz. Ha elvesztetted a kapcsolatot egy régi barátoddal vagy szeretteddel, próbáld meg újraéleszteni a barátságot. Soha nem tudhatod, kinek van szüksége a szeretetedre és együttérzésedre.

Oszd meg ezt a történetet családoddal és barátaiddal. Lehet, hogy feldobja a napjukat és inspirálja őket.

Ezt a cikket a mindennapi életéből vett történetek ihlették, és egy profi író írta. A nevekkel és/vagy helyszínekkel való bármilyen hasonlóság pusztán a véletlen műve. Minden kép csak és kizárólag illusztrációs célokat szolgál.