Menü Bezárás

Ginzeng: évszázadok óta alkalmazott „gyógynövény” az egészség megőrzésére!

A hagyományos kínai orvoslásban a ginzenget több mint 2000 éve használják természetes gyógymódként. A szakértők azt tapasztalták, hogy a ginzengben jelen lévő anyagok tonizálják a testet és helyreállítják a megfelelő működéshez szükséges energiát, ami rendkívül fontos előnyt jelent a mai stresszes életmóddal küzdő emberek számára. A tudósok széleskörű kutatása a világ számos részén azt mutatja, hogy a ginzeng számos egészségügyi probléma esetén alkalmazható.

A ginzeng (Panax) az ernyősvirágzatúak (Apiales) rendjébe és az aráliafélék (Araliaceae) családjába tartozó nemzetség. A növény gyökere a terápiás szempontból legértékesebb rész, por formájában, szárítva (általában tea készítéséhez) vagy étrend-kiegészítőként (kapszula vagy tabletta formájában) található meg.

A ginzeng sok olyan vegyületet tartalmaz, amelyekről azt gondolják, hogy funkcionális tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezek közül több mint 40 ginszenozid vegyületet különböztetünk meg, amelyek a ginzeng fajtától függően, valamint a növény különböző részei tekintetében változnak. A ginzeng számos farmakológiai tulajdonságát a benne található poliszacharidoknak és a poliacetilén-alkoholoknak is tulajdonítják.

A legnépszerűbb 5 ginzeng fajta

A koreai ginzenget, más néven vörös vagy ázsiai ginzenget világszerte nagyra értékelik és keresik. Úgy tekintik, mint az eredeti ginzenget, amely a szervezetre nézve a legjobb terápiás tulajdonságokkal rendelkezik.

Az amerikai ginzeng egy másik jól ismert fajta, számos fontos egészségügyi előnnyel: küzd a fáradtság ellen és fenntartja a test sejtjeinek egészségét.

Az afrikai és amerikai őshonos brazil ginzenget gyakran összekeverik a koreai fajtával a két ginzeng gyökér morfológiai hasonlósága miatt. Szakértők szerint ennek a változatnak a fő előnyei: a fáradtság elleni küzdelem, az energia növelése és a szexuális kedv stimulálása.

Az indiai ginzenget, más néven Ashwagandhát széles körben használják az ayurvédikus orvoslásban. Annak ellenére, hogy antioxidáns tulajdonságai miatt számos egészségügyi előnnyel jár, ez nem tekinthető eredeti ginzengnek.

A szibériai ginzeng állítólag kevesebb haszonnal jár a szervezet számára, mint a korábban felsorolt fajták.  Általában metabolikus stresszben szenvedők számára ajánlott.

A ginzeng egészségügy előnyei

A ginzenget évszázadok óta használják természetes gyógymódként a hagyományos kínai orvoslásban, terápiás tulajdonságai miatt. Íme, a koreai ginzeng jótékony hatása, amelyet a legértékesebb változatnak tartanak mind közül.

Gátolja a gyulladást a szervezetben

A ginzeng antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik a koreai Chuncheonban található Kangwon Nemzeti Egyetem tudósai szerint. A kutatók által végzett laboratóriumi vizsgálatok azt mutatják, hogy a ginzeng kivonat és a ginszenozid vegyületek gátolják a szervezet gyulladását, és sejt szinten növelik az antioxidáns kapacitást. Ezenkívül egy 71 posztmenopauzás nők esetében végzett koreai tanulmány azt mutatja, hogy 3 gramm vörös ginzeng használata mindössze 12 napos időszak alatt az antioxidáns enzimek aktivitásának növekedéséhez és az oxidatív stressz csökkenéséhez vezet.

Serkenti az agy működését

Laboratóriumi vizsgálatok és állatkísérletek azt mutatják, hogy a ginzeng megvédheti az agyat a szabad gyökök negatív hatásaitól, köszönhetően a ginszenozid-vegyületeknek. A Connecticuti Egyetem kutatói (USA) állítják, hogy 200 mg Panax-ginzeng gyökérből nyert por napi használata 4 hétig, javítja a mentális egészséget, a memóriát és a hangulatot. 8 hét elteltével azonban ezek az előnyök már nem voltak annyira láthatóak, ami annak a jele, hogy a ginzeng hosszabb ideig történő használata a szakember szerint a kedvező hatások csökkenéséhez vezet.

Csökkenti a fáradtságot

A pekingi kutatók által végzett állatkísérletek azt mutatják, hogy bizonyos ginzeng vegyületek, például a poliszacharidok és az oligopeptidek küzdenek a fáradtság ellen és növelik az energiaszintet. A krónikus fáradtságban szenvedők, akik napi 1 vagy 2 gramm Panax ginzenget használtak, észrevették a fizikai, de a mentális fáradtság csökkenését is. A szakemberek által végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy azoknál a betegeknél, akik 4 hónapig kaptak ginzenget, az oxidatív stressz szintje is csökkent.

Elősegíti a vércukorszint csökkentését

Az Boston-i Egyetem kutatói szerint a ginzeng jótékony hatással van az egészséges emberek és a cukorbetegek vércukorszintjére. Az amerikai és az ázsiai ginzeng egyaránt stimulálja a hasnyálmirigy sejtjeinek működését és az inzulintermelést, elősegítve a vércukor felszívódását a szövetekben. Ezenkívül amerikai tudósok azt állítják, hogy a ginzeng kivonat antioxidáns védelmet nyújt, és küzd a szabad gyökök testre gyakorolt negatív hatásai ellen a cukorbetegeknél.

Elnyomja az éhséghormonokat

A ginzengben jelen lévő vegyületek teszik ezt a növényt a fogyókúrázók szövetségesévé, mert képesek csökkenteni az étvágyat, serkentve ezzel a fogyás folyamatát. Ha a ginzenget száraz formában vagy por formájában fogyasztják, a növény összetételében lévő hatóanyagok gyorsan gátolják az éhséghormonokat, és így hozzájárulnak a napi elfogyasztott kalóriák számának csökkentéséhez. Ezt az előnyt fedezték fel egy tanulmányban, amelyet az International Journal of Eating Disorders in America publikáltak.

Természetes nyugtatóként hat

A japán tudósok szerint a ginzeng az anyagcsere serkentésével és a test energiaszintjének növelésével segít csökkenteni a stresszt és a szorongást. Ezenkívül bebizonyosodott, hogy a ginzengben jelen lévő adaptogének csökkentik a stresszhormonok szintjét, így helyreállítják a közérzetet.

Javítja a tüdő működését

A koppenhágai Bartholin Intézet Mikrobiológiai Tanszékének kutatói azt vették észre, hogy a ginzeng csökkenti a „rossz” baktériumok számát a tüdőben. Patkányokon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a ginzeng megállíthatja a cisztás fibrózis kialakulását, amely egy gyakori tüdőfertőzés. Azoknál a patkányoknál, amelyek ginzeng-kivonat kezelést kaptak, javult a tüdőfunkció. Ez a hatás csak két héttel volt megfigyelhető a kezelés megkezdése után.

Használható merevedési zavarok leküzdésére

A brazil kutatók tanulmánya azt mutatja, hogy a ginzeng természetes alternatívaként alkalmazható a férfiak merevedési zavarainak leküzdésére. A ginzengben található vegyületek megvédik a férfi nemi szerv ereit és szöveteit az oxidatív stressztől és javítják a szexuális funkciókat. Más koreai tanulmányok azt mutatják, hogy a ginzeng stimulálja a nitrogén-oxid termelését, amely vegyület ellazítja az izmokat és serkenti a vérkeringést a nemi szervek területén.

Fenntartja az egészséges bőrt

A ginzeng arról is ismert, hogy képes csökkenteni a bőr öregedésének jeleit. Először antioxidánsként használják a testben lévő szabad gyökök bőrre gyakorolt negatív hatásainak leküzdésére. Ezenkívül a ginzeng méregtelenítő szerepet játszik az egész test vérkeringésében, de különösen a bőrsejtekben. Az eredmény: egészséges, hidratált és ragyogó bőr.

Hogyan készítsünk ginzeng teát?

Kínában a ginzeng teát terápiás tulajdonságai miatt több mint 5000 éve fogyasztják. A tea ugyanolyan jótékony hatással bír, mint a ginzeng gyökérből nyert étrendkiegészítők és a por.

A tea készítése előtt ki kell választani a használni kívánt ginzeng fajtáját: az amerikai ginzeng különösen ajánlott a melegebb hónapokban, míg a koreai ginzeng az év hideg időszakában a megfelelőbb. A maximális hatás elérése érdekében javasoljuk a ginzeng por vagy a szárított gyökér használatát a tea elkészítéséhez. Akár a száraz (őrölt) gyökeret, akár a port választjuk, hozzá kell adnunk belőle egy teáskanálnyit 250-300 ml forrásban lévő vízhez. A keveréket 4-5 percig hagyjuk ázni, majd a teát leszűrjük és fogyaszthatjuk. A maradék port is el lehet fogyasztani a növény pozitív hatásainak maximalizálása érdekében.

Mit kell tudnunk a ginzeng használata előtt?

A ginzengnek lehetnek bizonyos mellékhatásai, és kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel. Használat előtt vegyük figyelembe a következőket:

Mellékhatások: Nagy dózisban vagy hosszú ideig történő alkalmazás esetén a ginzengnek mellékhatásai lehetnek. A túlzott ginzeng fogyasztás leggyakoribb tünete az álmatlanság és az idegesség. Egyéb előforduló reakciók lehetnek a fejfájás, szédülés, hányinger, hányás és gyomorfájdalom.

Kölcsönhatások: A gyógyszer kölcsönhatásokat illetően ne vegyünk be ginzenget, mielőtt orvoshoz nem fordultunk, különösen, ha bizonyos egészségügyi problémákkal küzdünk. Ha cukorbetegségben szenvedünk, a ginzeng megváltoztathatja a vércukorszintet. Szintén kölcsönhatásba léphet antikoagulánsokkal, például warfarinnal, béta-blokkolókkal, bizonyos antidepresszánsokkal és aszpirinnel (acetilszalicilsav). Ezenkívül a koffein stimulálhatja a ginzeng hatását.

Kockázatok: A ginzeng esetleges mellékhatásainak megelőzése érdekében a szakértők azt javasolják, hogy 3 hónapnál tovább, vagy bizonyos esetekben néhány egymást követő héten túl ne szedjük. Ugyanakkor a ginzeng nem ajánlott szív- és érrendszeri betegségekben (aritmia, reumatikus szívbetegség, magas vérnyomás), véralvadási vagy vérzési problémákban szenvedők, skizofrénia, autoimmun betegségek, például lupus, ízületi gyulladás, ösztrogén rendellenességek által érintett női problémák (például méh mióma, emlőrák, méh- vagy petefészekrák, endometriózis) és álmatlanság esetén.