Menü Bezárás

Hogyan hűtsük le a lakásunkat, ha nincs otthon légkondicionálónk

A nyár és a tomboló forróság egyik legnagyobb átka, hogy amennyire várjuk egész évben, legalább annyira nem örülünk neki, amikor végül megérkezik. Legalábbis, ha nem épp a tengerparton ülve, jéghideg koktélt szürcsölve csap le ránk a 40 fokos kánikula. De mi van akkor, ha az otthonunkban kell átvészelni ezeket a napokat, ahol nincs légkondicionáló, ráadásul a nap is mindig odasüt? Az alábbiakban most erre mondunk néhány rendkívül hasznos praktikát.

Ha azt szeretnénk, hogy esténként hűvösben és ne az izzadtságunkban fetrengve térjünk nyugovóra, akkor el kell érnünk, hogy a lakásunk ne forrósodhasson fel a nap folyamán.

  • Az első és legfontosabb a megfelelő szellőzés. Ehhez a legjobb, ha akkor nyitjuk ki az ablakokat, amikor a kinti hőmérséklet 25°C alá csúszik, majd reggel pedig akkor csukjuk be, amikor 25°C fölé kerül. A leghűvösebb egyébként reggel 04:00 és 07:00 között van, ezért célszerű az ablakokat reggel hétkor becsukni és csak este 8 után újra kinyitni.
  • Ha az otthonunkat egésznap süti a nap és nincs redőnyünk, akkor kénytelenek vagyunk megfelelő függönnyel elállni a tűző nap útját. A függöny anyagát tekintve a legjobb, ha lenvászont választunk, míg a színét tekintve a fehér a lehető legjobb döntés.
  • A bútoraink és holmijaink akaratlanul is átveszik a hőt, ezért célszerű megszabadulni minden felesleges anyagtól, mint például szőnyegek és díszpárnák, melyek felmelegedve csak radiátorként fűtik tovább az otthonunk az esti órákban.
  • A szellőztetés során célszerű nedves törülközőt tenni az ablakpárkányra, ez ugyanis gyorsítja a szoba hűtését. Fontos azonban, hogy ne feledkezzünk meg az ablakba tett vizes törülközőről, (mondjuk napokig) a nedves szoba ugyanis gyorsan befülledhet.
  • Egy kis érdekesség: régen, mikor még nem léteztek klímaberendezések, az emberek úgy hűtötték le otthonaikat, hogy lefekvés előtt felmostak a házban hidegvízzel. Ez lehetővé tette számukra, hogy hűvösben és kényelmesen aludhassanak.

Ellenőrizzük a mennyezeti ventilátor működését.

Bármilyen meglepő, a mennyezetre vagy csillárra szerelt ventilátorok rendkívül jól képesek hűteni a szobát. Ehhez azonban az szükséges, hogy a ventilátor ,,nyári” helyzetben legyen, vagyis az óramutató járásával ellentétesen forogjon. A legtöbb ilyen ventilátornak egyébként két különböző módja van a nyári/téli évszakokra:

  • Meleg idő – a ventilátor balra forog. A lefelé irányított légsugár hűtő hatású.
  • Hideg idő – a ventilátor jobbra forog. A felfelé irányított légsugár a mennyezet alatti meleg levegőt lefelé fújja.

Házi készítésű klímaberendezések.

Egy közönséges álló ventilátor általában csak keringeti a meleg levegőt, vagy ami még rosszabb…a túlhevült motorjának hála még akár melegít is a hűteni kívánt helységen. Aggodalomra azonban semmi ok, egy kis rafináltsággal ezek a berendezések is valódi légkondicionálóvá alakíthatók.

  • Ehhez csak vízzel teli, lefagyasztott műanyag palackokra van szükségünk, melyet gondosan a ventilátor elé kell helyeznünk. Amikor különösen meleg van, érdemes akár két palackot is elhelyezni, majd azokat 3-4 óránként cserélni.

Hűtsük le az ágyunkat.

  • Ha az ágyneműnk szatén vagy szintetikus anyagból készült, akkor a lehető leggyorsabban cseréljük le pamutra vagy selyemre. A pamut anyagok jól elnyelik a verejtéket és hűvösek maradnak. A természetes selyem ezzel szemben még rendkívül könnyű is, és akár még hűteni is képes a bőrünket.
  • Használjunk pamut pizsamát, vagy ami még jobb…aludjunk ruha nélkül.
  • Egy másik módja a kellemes és hűvös ágy elérésének az, ha reggel felkelés után a hűtőszekrénybe tesszük az ágyneműnket vagy legalább annak huzatát. Bármilyen hívogató is azonban, ne tegyük azokat a fagyasztóba.
  • A memória matracokról pedig tudni érdemes, hogy rendkívül megtartják a hőt. Ez persze télen jól jöhet, nyáron viszont piszkosul kellemetlen. Ha ilyen matracunk van, akkor lehetőleg tegyünk rá egy vastagabb pamut lepedőt vagy takarót, melyet egyébként szintén berakhatunk hűlni a hűtőszekrénybe, ha úgy tartja kedvünk.
  • Ha esetleg mégis van légkondicionálónk, de nem találjuk meg azt a tökéletes hőfokot, amiben kényelmesen tudunk pihenni, akkor jó, ha tudjuk, hogy a tudósok szerint az állandó 18°C a legalkalmasabb a nyugodt és pihentető alváshoz, így próbáljuk meg erre az értékre beállítani a készülékünket.

Ha esetleg mégis van légkondicionálónk, de nem találjuk meg azt a tökéletes hőfokot, amiben kényelmesen tudunk pihenni, akkor jó, ha tudjuk, hogy a tudósok szerint az állandó 18°C a legalkalmasabb a nyugodt és pihentető alváshoz, így próbáljuk meg erre az értékre beállítani a készülékünket.

Forrás: liked.hu