Menü Bezárás

Omlós almás lepény – a legnagyobb kedvenc a nagymama receptje alapján

Az egyszerű almás sütemény egyértelműen az a házi sütemény, amely minden évszakban tökéletes. Ehhez felhasználhatjuk az apró és aromás nyári almától kezdve, egészen az őszi szüret bármelyik fajtáját, amit a spájzban találunk.

Vannak, akik „almás pité”-nek hívják, bár nem réteslappal készül, hanem gyúrt tésztalapokkal. Erdélyben „porhanyós almásnak” is nevezik, mivel tésztája nagyon gyengéd és omlós. A lapok vékonyak és a bennük lévő töltelék bőséges!

A töltelékhez használt almának kissé fanyarabbnak kell lennie, és nem szabad megpárolni. Még az aradi dédinagymamám vagy nagymamám sem párolta, hanem nyersen, nagy reszelőn lereszelve, a levét jól kinyomkodva tette a tésztába. Nem hiányzott belőle sem a fahéj, sem a citromhéj természetes íze, amelyek még finomabbá tették ezt az egyszerű és ízletes desszertet.

Ennek az almás süteménynek a díszítése történhet porcukorral (a forró süteményre kenve, éppen a sütőből), vagy felvert tojáshabbal, melyre villával mintákat rajzolhatunk.

Az alábbi a mennyiségből egy 35×30 cm-es tepsinyi almás süteményt tudunk elkészíteni.

Hozzávalók:

  • 500g liszt
  • 200g 82%-os hideg vaj
  • 3 tojás
  • 100g porcukor
  • 80g 20%-os tejszín
  • csipet só
  • 1 kiskanál vanília kivonat
  • reszelt citromhéj

Töltelék hozzávalói:

  • 2.5 kg alma
  • 150-250g cukor
  • 150g dió
  • fahéj

Díszítéshez:

  • 1tojássárga
  • 2 kanál tej
  • csipet só

Elkészítési javaslat:

A tésztához minden hozzávalót kimértem, majd gyorsan összemorzsoltam, amíg a vaj még hideg volt. A tésztát nem gyúrjuk sokáig, mert nem lesz olyan jó az eredmény. Átlátszó fóliába csomagoltam és gyorsan hűtőbe tettem egy órára. Minden puha tésztának időre van szüksége, hogy pihenjen és lehűljön. Ha a tészta elsőre puhának és ragacsosnak tűnik, a hűtőben hűtve megkeményedik benne a vaj és szilárdabb lesz.

Amíg a tészta hűlt, elkészítettem az almás tölteléket. Az almát a héjával együtt hagytam, mert van íze, illata, rostja és nagyon egészséges. A magházat eltávolítottam, az almát lereszeltem, majd a levét jól kinyomkodtam.

A tésztát kivettem a hűtőből, egy 400g-os darabot levágtam belőle a felső lapnak, amit visszatettem a hűtőbe (műanyag fóliába csomagolva). A maradék 600 g hideg tésztából kinyújtottam az alsó lapot, aminek nagyobbnak kell lennie a tepsinél, hogy a falait is befedje. Ezt a lapot közvetlenül a sütőpapírra terítem és villával megszurkáltam a tésztát.

A tészta tetejére egy bő réteg darált diót tettem, amit előzőleg a serpenyőben enyhén megpirítottam. Feladata, hogy felszívja a nedvességet az almából, és ízesítse a süteményünket. Ehhez a sütihez nem használok zsemlemorzsát. A darált dió tetejére rásimítottam a kicsavart, nyers reszelt almát.

Az almás réteget szépen elsimítottam, hogy mindenhol egyenletes vastagságú legyen.

A tetejére egy teáskanál fahéjjal elkevert cukrot szórtam. Csak 150 g cukrot tettem bele, mert édes-savanyú almám volt. Ha savanykásabb az alma, adhatunk hozzá több cukrot.
A maradék 400 g puha tésztát kivettem a hűtőből, és kinyújtottam a második lapot, pont akkorára, mint a tálca.

A sütőt 170°C-ra előmelegítettem (felső + alsó funkció vagy gázsütőknél közepes fokozat). A felső tésztalapot is megszurkáltam és megkentem tejjel és kevés sóval felvert tojás keverékével. A tetejére villával enyhén megrajzoltam néhány hullámot, ahogy a nagyi szokta.

A süteményt a 170°C-ra előmelegített sütőbe tettem és 50 percig hagytam sülni.

Azt nem tudom leírni, hogy milyen jó illat volt a konyhában!! Az elkészült süteményt 30 percig hűlni hagytam, majd a sütőpapír segítségével kiemeltem a formából, és egy nagyon éles késsel felszeleteltem. A dédinagymama mindig rombusz alakúra vágta régen!

Ez az egyszerű almás sütemény 2-3 napig is eláll a kamrában (nem kell hűtő), de biztosíthatlak róla, hogy a tepsi sokkal hamarabb kiürül!

Forrás