Menü Bezárás

Bodzaszörp egyszerűen

Hozzávalók

30 db bodzavirág
2 l víz
1 kg cukor
25 g citromsav
0.5 késhegynyi nátrium-benzoát
1 db citrom
3 db borsmentalevél (ízlés szerint, elhagyható)

Elkészítés

Először is, elmegyünk bodzát szedni: csakis a forgalmas utaktól távol eső, védett helyekről szedjünk bodzavirágot. Lehetőleg a már teljesen kinyílt virágzatokat arassuk le, és figyeljünk rá, hogy egyenletesen csupaszítsunk meg több bokrot.

A leszedett bodzavirágokat egy nagy tál vízbe pár pillanatra beledobjuk. Két-háromszor lenyomjuk a víz alá, majd gyorsan ki is szedjük, hiszen nem szeretnénk sok virágport veszíteni, a bogarak kiűzéséhez viszont ennyi is elég.

Egy lábasban forrásig melegítjük a vizet, majd épp mikor felforrna, elzárjuk alatta a lángot. Beleöntjük a cukrot. és addig kevergetjük fakanállal, amíg teljesen elolvad. Ezután hagyjuk kézmelegre hűlni – ha túl forrón öntjük a bodzára, az bebarnul tőle.

A középlangyosra hűlt cukorsziruphoz hozzákeverjük a citromsavat és a szalicilt. Előbbi a kellő savanyúság beállítása miatt elengedhetetlen, utóbbit pedig mindenképpen használjuk, ha szeretnénk hosszabb időre is elrakni a szörpöt (ha pár nap alatt elfogy, nem kell).

A kezeletlen citrom héját zöldséghámozóval vékonyan leszedjük, majd a csupasz citromot felkarikázzuk, és a bodzával egyetemben mindkettőt a kézmelegre hűlt cukorsziruphoz adjuk. Kicsit belenyomkodjuk, hogy mindenhol befedje a lé.

A bodzás edényt lefedjük – ehhez egy tiszta konyharuha éppúgy megfelel mint a folpack, utóbbira azonban fogpiszkálóval szúrjunk egy pár lyukat, hogy a szörp tudjon „lélegezni”.
2-3 napig így áztatjuk a bodzavirágokat, reggelente keverve rajta egyet-egyet. Közben kóstolgassuk: nálam most 3 nap alatt csodás íze lett, de szükség szerint hamarabb és később is késznek nyilváníthatjuk. Vigyázzunk, túl ne érleljük!

Kiszedjük a bodzavirágokat és a citromokat a szörpből, mindenből jól kinyomkodva a nedvességet, hadd gazdagítsa inkább a szörpünk ízét. A bodzavirágokat ezután akár még egy gyors limonádéhoz is felhasználhatjuk ízesítőnek.

A szörpöt sűrű szövésű szitán szűrjük le és öntsük steril üvegekbe. Lezárva, hűvös helyen hónapokig is eláll, de az első adag főzetnek úgyis heteken belül lába kél. 🙂