Menü Bezárás

Folyamatosan fázol? Ezt próbálja meg üzenni a tested!

Normális, ha télen gyakrabban fázunk, vagy akár nyáron is, ha valahol éppen a légkondicionáló alatt ülünk, de ha szinte állandó jelleggel fázol, miközben mások egyáltalán nem tapasztalnak ilyen kényelmetlenséget, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy mi állhat a háttérben.

Mindenki teste egyedi, ezért normális, ha az átlagosnál egy kicsivel alacsonyabb a testhőmérsékleted, de ha azt tapasztalod, hogy hirtelen, minden ok nélkül fázni kezdesz, és esetleg más tünetek is jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulnod.

1. Rossz keringés

Keringési zavar setén a vér korlátozottan áramlik az erekben, és ennek következtében a test bizonyos részei – különösen a végtagok – kevesebb vért kapnak, ezért kihűlnek. Mivel a rossz keringés néha komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat, mint például a cukorbetegség, vérrögképződés, érelmeszesedés, perifériás artériás betegség vagy magas vérnyomás, ha ezt tapasztaljuk, érdemes orvoshoz fordulni.

2. Pajzsmirigy alulműködés

Ha állandóan átjár a csontig hatoló hideg, az a pajzsmirigy alulműködésének jele is lehet. A pajzsmirigy által termelt hormonok létfontosságúak a szervezet számára, szabályozzák a különböző testi funkciókat, például a testhőmérsékletet és a pulzusszámot.

Ha a pajzsmirigy által termelt hormonok szintje alacsony, az alacsonyabb testhőmérsékletet eredményezhet, ezért előfordulhat, hogy fázunk.

A pajzsmirigy alulműködésének további tünetei:

  • Fáradtság
  • Hízás
  • Székrekedés
  • Száraz bőr
  • Hajritkulás
  • Depresszió
  • Erős vagy szabálytalan menstruáció
  • Izomfájdalom

3. Vérszegénység

A vérszegénység azt jelenti, hogy alacsony az egészséges vörösvértestek száma a vérben. Ezt számos dolog kiválthatja, a vashiánytól kezdve (ami megakadályozza, hogy a szervezet elegendő hemoglobint termeljen), egészen bizonyos vérbetegségekig, amelyek gyorsabban pusztítják el a vörösvértesteket, mint ahogy a szervezet pótolni tudná azokat.

Ha a vörösvértestek száma nagyon alacsony, kevesebb vér kering a szervezetben, és emiatt előfordulhat, hogy fázunk.

A vérszegénység egyéb tünetei:

  • Fáradtság
  • Gyengeség
  • Sápadt vagy sárgás bőr
  • Légszomj
  • Szédülés
  • Mellkasi fájdalom
  • Fejfájás

4. Raynaud-kór

Ha az ujjaid és a lábujjaid elkékülnek, jéghidegek és elzsibbadnak, ha hidegnek vagy stressznek vannak kitéve, akkor fennállhat a Raynaud-kór nevű rendellenesség lehetősége.

A Raynaud-kór érszűkülethez vezet, ami csökkenti a vérellátást. Bár ez az állapot leggyakrabban az ujjakat és a lábujjakat érinti, az orr, az ajkak, a fülek és akár a mellbimbók is érintettek lehetnek.

5. Alacsony testsúly

Ha az utóbbi időben jelentősen lefogytál, előfordulhat, hogy érzékenyebb vagy a hidegre. Ennek az az oka, hogy a szervezet zsírsejteket használ fel a hő megőrzésére, és hogy melegen tartson.

Ha több kilót leadtál, következésképpen kevesebb zsírtartalékkal – és szigeteléssel – rendelkezel, előfordulhat, hogy gyakrabban fázol.

6. Étkezési zavarok

Azok, akik olyan étkezési zavarral küzdenek, mint például az anorexia, szintén intenzívebben érzékelhetik a hideget. A zsírtartalék szigetelésként és energiaforrásként szolgál, vagyis megóv minket a hidegtől és melegen tart.

Étkezési zavarok esetén mindenképpen szakértőhöz kell fordulni.

7. B12-vitamin-hiány

A vason kívül a szervezetnek B12-vitaminra is szüksége van az egészséges vörösvértestek termeléséhez. Ha hiányzik az étrendedből ez a tápanyag, vagy a szervezeted nem tudja megfelelően feldolgozni azt, az csökkent vörösvérsejt-termelést és végső soron vitaminhiányos vérszegénységet eredményezhet.

8. Bizonyos gyógyszerek hatása

Ha érzékenyebbek vagyunk a hidegre, annak bizonyos gyógyszerek is állhatnak a hátterében. Egyes gyógyszerek – köztük azok, amelyek epinefrint, noradrenalint és dopamint tartalmaznak – érszűkületet okozhatnak.

Ha pedig az erek beszűkülnek, bizonyos testrészek vérellátása csökken, és ennek következtében fázhatunk. Ha ezt tapasztalod, ne hagyd egyszerűen abba a gyógyszer szedését, hanem fordulj orvoshoz.