Menü Bezárás

Mutatunk 15 furcsa dolgot, amit mindig is tudni akartál, de nem volt kitől megkérdezned

Az alábbi listán néhány olyan népszerű kérdésre kerestünk választ, ami mindannyiunkban megfogalmazódott már életünk során, de még ezidáig sem kaptunk rá választ senkitől:

Mi az a lyuk a telefonok hátoldalán a kamera és a vaku között?!

Ez egy hátlapi mikrofon, hogy a hátsó kamerával történő felvétel közben szebb, tisztább hangot kapjunk a videónkhoz.

Mi ez a furcsa jel a hátizsákokon?!

Ez a megerősített, két oldalról nyitott ,,zseb” eredetileg a jégcsákányok tárolására szolgált a hegymászók hátizsákjain, mára azonban puszta szimbólummá és díszítő elemmé vált.

Miért van lyuk a lakatok alján?!

Egyrészt azért, hogy a beléjük folyt esővíz könnyebben kiszáradjon és egy esetleges hideg időjárás esetén a belsejében szétfagyó víz ne tehessen kárt a zár szerkezetében, másrészt pedig azért, hogy ezen keresztül könnyebben lehessen olajozni a lakatot.

Mik ezek a színes jelölések a csomagolásokon?!

Ezek a különböző színű jelölések a gyártósorokon dolgozó gépek miatt kerülnek rá a csomagolásokra, amik az optikai szkennerek segítségével, ezek alapján tájékozódva állapítják meg, hogy hol kell rögzíteni, vágni, vagy éppen ragasztani az adott csomagolást.

Miért így alakították ki a borospoharakat?

A hosszú üvegtalp összességében véve egyetlen egy célt szolgál a borospoharak alján: hogy a kezünk hőjétől ne melegedjen fel a pohárba töltött ital.

Mire szolgál ez a kis fül a juharszirupos üvegeken?

Kezdetben a juharszirupokat 5 gallonos üvegekben árulták, amiket bizony nehéz lett volna extra fogantyú nélkül kitölteni. Az idő haladtával persze egyre inkább csökkent a juharszirupok mérete, ám ez a kis fül az üvegeken továbbra is megmaradt, mint egyfajta jelkép és szimbólum.

Hogyan kell helyesen megpucolni egy banánt?

Annál a végénél kezdve, ahol letépjük a fürtről.

Barbie-nak van vezeték és középső neve is.

Ki találta fel a tűzcsapot?

Senki sem tudja. De ami még érdekesebb, az ennek az oka: a tűzcsap szabadalmával kapcsolatos hivatalos papírok ugyanis elégtek egy irodai tűzben.

Melyik a legkárosabb emberi tulajdonság és/vagy szokás?

A WC-zés. Naponta körülbelül 30 ezer fát vágnak ki csak azért, hogy WC-papírt készítsenek belőlük.

Miért hívják “trailernek” (magyarul: utánfutó) a mozifilmek előtt vetített előzeteseket?

Kezdetben ezeket a rövid bemutatókat a mozifilmek után vetítették, ezért kapták a “trailer” vagyis utánfutó nevet. Ám a mozitulajdonosok hamar rájöttek, hogy senki sem marad ott a filmek után csak azért, hogy rövid részleteket nézzen a többi mozifilmből, így kénytelenek voltak áttenni azokat a vetítés elé.

Croissant nem a franciák találták fel.

Bár az emberek 99%-a kivétel nélkül Franciaországgal azonosítja ezeket a péksüteményeket, valójában a szomszédos osztrák fővárosban, Bécsben készítettek ilyet először.

Miért kerekítettek a repülőgépek ablakai?

Kezdetben mint mindenhol máshol, a repülőgépeken is négyzetes ablakokat alkalmaztak, de 1953-ban több egymást követő repülőgépszerencsétlenség során rájöttek, hogy a sarkokban végződő ablaküvegeknek van egy gyenge pontja: a sarok. Ezt szem előtt tartva a mérnökök tehát úgy döntöttek, hogy ovális, lekerekített szélű ablaküvegeket kezdenek gyártani a repülőgépekhez, ami később be is váltotta a hozzá fűzött reményeket.

Miért hívják “sneaker”-nek (magyarul: lopakodó, settenkedő) a sportcipőket?

Ennek egy egészen egyszerű oka van: mivel a gumitalpuk miatt nem bocsájtanak ki semmilyen hangot sem gyaloglás közben.

Miért nem ABC sorrendben vannak rendezve a billentyűzetek?

Az írógépeken kezdetben ABC sorrendben rendezett billentyűk voltak, ám a leggyakoribb betűpárok leírása közben (s-e, t-h, e-a, e-i, o-u) túl gyorsan elfáradtak a gépíró emberek, ezért megalkották a ma is használatos úgynevezett „QWERTY” billentyűzetet, ami speciálisan a szövegbeviteli-igényekhez igazítva került kialakításra.